Для чого потрібні системи блискавкозахисту та заземлення?Одним з найнебезпечніших і непередбачених природних явищ є блискавка. Зустріч з нею несе толькопагубние наслідки: пожежа, пошкодження покрівлі, порушення несучих конструкцій, будинку, ураження струмом людей, вихід з ладу техніки та електроніки, замикання в електромережі, руйнування всієї системи електропостачання будинку і т.д.

Причому шкідливі перенапруги в електромережі будинку можуть виникати не тільки при безпосередньому контакті блискавки з об'єктом, а й при віддалених розрядах (до 2-х км.). Перебуваючи всередині незахищеного від блискавки будинку, мешканці можуть стати жертвами струму від дотику до звичайних металевих предметів і поверхонь. Щоб захистити себе, своїх домочадців і своє майно, потрібно подбати про те, щоб грозозахист була на сторожі вашого будинку.
Різновиди систем захисту від блискавки.

Існують різні прибори блискавкозахисту в Києві, які розраховані на різні типи загрози від попадання блискавки. Зовнішня система захисту запобігає безпосереднє влучення блискавки в будинок. Внутрішня система призначена для захисту електромережі будинку від аномальної перевантаження, викликаної розрядом блискавки, а також захисту людей і устаткування від ураження струмом всередині будівлі.

Зовнішній блискавкозахист складається з трьох основних елементів: блискавкоприймача, струмовідводу (опускаючи) і контуру заземлення. Принцип дії цієї зовнішньої захисної системи зводиться до того, що молниеприемник приймає на себе розряд блискавки, токоотвод відводить виникає струм (потужність такого розряду може коливатися від 1 тисячі до 200 тисяч ампер) до заземлювачів. Контур заземлення, заглиблений в ґрунт, забезпечує розтікання струму в землю.

.

Зовнішній блискавкозахист може бути активною і пасивною. У пасивної системі в якості блискавкоприймача застосовується звичайний металевий штир, натягнутий трос, або металева сітка, які можуть перебувати на найвищій точці будівлі.

В системі активного блискавкозахисту в Києві використовуються спеціальні пристрої (активні молніепріемнікі), принцип дії яких заснований на виникненні ранньої емісії зустрічного стримера при наближенні грози. Активний блискавкоприймач має більший радіус дії, ніж пасивний, що дозволяє захищати від попадання блискавки не тільки будівля, а й прилеглу територію.

Спеціальне обладнання для систем «блискавкозахист заземлення» може виготовлятися з оцинкованої або нержавіючої сталі, алюмінію і міді. Всі елементи захисної системи повинні бути надійно захищені від корозії, тому при їх виборі потрібно враховувати те, з кого матеріалу виготовлений кожен з них. Наприклад, мідні деталі не рекомендується поєднувати з оцинкованими або алюмінієвими. А ось високосортна сталь поєднується і з міддю, і з алюмінієм.

В основі внутрішнього блискавкозахисту лежить принцип поступового зниження перенапруги в електромережі до безпечного рівня. Для цього вся електромережу будівлі умовно розділяється на зони, в яких встановлюються обмежувачі перенапруги. Це можуть бути високочастотні фільтри, газонаповнені розрядники або діодні елементи, кожен з яких має особливості використання, свої достоїнства і недоліки. Тому для їх застосування всередині будинку потрібно проводити професійні розрахунки і виміри.

Щоб запобігти виникненню небезпечних перепади потенціалів, всі металеві конструкції в будинку, а також комунікації (газопровід, водопровід, електромережа, телекомунікації), повинні спілкуватися між собою за допомогою шини вирівнювання, підключеної до пристрою заземлення.