Довбання деревини

При виготовленні меблів, врізки замку, заміні дверних петель не обійтися без довбання. Як і будь-яка робота, довбання вимагає певних навичок і виконується спеціальним інструментом - долотом. Для столярних робіт найчастіше використовуються наступні види доліт: долото з прямокутними гранями, широке долото із зрізаними гранями, столярне порожнисте долото, вузьке шипове долото (стамеска).

Металеву частину долота виготовляють зі сталі, його рукоятку і молоток для довбання - з дерева. Щоб рукоятка долота була досить міцною і витримувала удари молотка, на її кінець набивають залізне кільце. Головною частиною долота є ріжуча кромка, яку зазвичай заточують під кутом 25 °.

Качественные компрессоры Вы можете купить на сайте https://www.sdm16.ru/katalog/KompressornoeOborudovanieIInstrument/KompressoryKAESERKompressoren/ по самой низкой стоимости на сегодняшний день.

Нижня незрізаною сторона долота завжди пряма (тільки на пустотілих долотах вона закруглена). При долбленії пряма сторона долота звернена до виробу, а зрізана заточена грань - до відсікається частини заготовки (рис. 17, г). При долбленії необхідно враховувати напрямок волокон і будову деревини. Наприклад, якщо довбати по напрямку волокон деревини, то при дуже сильному ударі виріб може розколотися (рис. 17, д).

При видовбуванні паза або гнізда долото спочатку направляють перпендикулярно до волокон (рис. 17, б), а потім у напрямку волокон, сколюючи деревину шар за шаром (рис. 17, в). Не потрібно забувати про те, що опора, на якій лежить заготівка, повинна бути стійкою і не пружинити при ударах. Деревину сколюють тонкими шарами. Долото треба міцно тримати, щільно охопивши рукоятку всією кистю руки.

Стамескою роблять вузькі глибокі пази і гнізда. Наскрізні пази довбають з двох сторін дошки (рис. 17, е). Пустотілою долотом видовбують пази і гнізда круглої і овальної форми, а також заокруглені ребра вироби.